piyasanın merak ettiği sorular

Doların yükselişi sonrası en çok merak edilen konulardan birisi, 2018 genel seçimleri sonrası Ak Parti’nin vaat ettiği ekonomi politikasıydı. Cumhurbaşkanının yetkilerinin artacağı yeni sistemde ekonomi politikasında köklü değişiklikler olacak mı? Faizler tekrar indirilecek mi? Dalgalı döviz kuru devam edecek mi? Yeni sistemde Merkez Bankası’nın rolü ne olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak parti seçim beyannamesinde merak edilen konulara dair önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde inişli çıkışlı çizgisi ile sıkça konuşulan dolar ve partinin ekonomi alanında yapacakları, bu konular arasında en çok merak edilenlerin başında gelmekteydi. Ak Parti Seçim Beyannamesinin 152. sayfasında, ekonomi politikasına dair merak edilen sorulara cevaplar verildi. İşte seçim beyannamesinden ekonomi politikasına dair öne çıkanlar:

Ak Parti olarak makroekonomik istikrarın sağlanmasında temel önceliğimiz, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Para politikası, maliye politikasıyla eşgüdüm içerisinde sürdürülecektir.

Merkez Bankasının fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi esas olmaya devam edecektir.

Enflasyon hedeflemesi rejimine devam edilecektir. Enflasyon hedefleri, hükümetimiz ve Merkez Bankası tarafından üçer yıllık vadeler için belirlenmeye devam edilecektir.

Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecektir. Döviz piyasaları yakından takip edilecek, gerektiğinde dengeleyici döviz likiditesi araçları kullanılmaya devam edilecektir.

Fiyat istikrarını desteklemek ve döviz kuru kaynaklı olası oynaklıkların makro-finansal istikrara etkilerini sınırlamak üzere sözleşmelerde Türk Lirasının kullanımı özendirilecek, firmaların döviz kuru riskini daha etkin bir şekilde yönetebilmeleri için gerekli mekanizma ve teşvikler oluşturulacaktır.

İhracat reeskont kredileri aracılığıyla rezerv biriktirilmeye devam edilecektir.

Maliye politikamız fiyat istikrarının sağlanmasında destekleyici olacaktır. Enflasyonda katılığa neden olan yapısal unsurların belirlenmesi ve giderilmesine katkıda bulunmak amacıyla, kamu tarafından yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ve vergi ayarlamalarının enflasyon tahmin ve hedefleri ile uyumlu olacaktır.

Önümüzdeki dönemde faizlerin oluşturduğu maliyet baskısını azaltacak tedbirleri hayata geçireceğiz. Bu kapsamda;

Sermaye piyasalarını güçlendirerek, bankacılık kesiminin toplam finans sistemi içerisindeki payını azaltacağız.

Girişim sermayesi fonları gibi yeni finansman yöntemlerini geliştirerek bankacılık sistemine erişimi kısıtlı olan yeni girişimleri finanse edeceğiz.

Bankacılık sistemindeki düzenleyici çerçeveyi bankacılık kesiminin operasyonel maliyetlerini düşürücü ve daha verimli çalışmasına yönelik geliştireceğiz.

Katılım Bankacılığının bankacılık sistemi içerisindeki payını artıracağız.

KOBİ’ler başta olmak üzere işletmelerimizin finansmana erişimini kolaylaştıracak, finansman maliyetlerini düşürücü tedbirler alacağız.

Mali enstrümanları çeşitlendirerek piyasaların derinleşmesini sağlayacağız. Bu tedbirlerle birlikte güven ve istikrar içerisinde esas olarak öngörülebilirliği artırarak, makro temellerle uyumlu bir ekonomik yapı oluşturacağız.

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız