doların yükselmesinin olumsuz sonuçları

Dolar Neden Yükseliyor (Yorum)

Türkiye’de her seçim öncesinde yapılan bombalı eylemler, provakatif gösteriler vs. ile bir kargaşa ve kriz ortamı oluşturulup döviz piyasalarının yükseltiğini geçtiğimiz yıllarda deneyimledik. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri’nin ani bir karar ile öne alınmasında bu durumun etkisi yüksek görünüyor.

Peki Dolar’ın Artmasıyla Ne Gibi Durumlar Oluştu?

Dolar’ın artması demek yurtdışı ithalat ve ihracat yapan türk firmaların borçları ödemesinde ve hammade alımlarında zora girmesi anlamına geliyor.

Örneğin: Dolar’ın değeri 3TL olsun ve ABD’den 1.000$’lık mal alışı yapılacak olsun. Türk firmasına bu malın maliyeti 3.000 TL idi. Dolar 5 TL olduğunda fiyatlar neredeyse %80’nin üzerinde artmış oldu ve 1.000$ değerinde mal türk firmaları tarafından 4.800 TL’den alınmaya başlandı. İthalat’ta hammade alımı azalacağı için Türkiye’de üretim azaltılmak isteniyor.

Örnek-2: İthalat ve İhracat yapan türk firmaları şirket borçlanması uluslararası para birimleri üzerinden yaptığı için dolar($) bazında borçlanan türk firmaları’nın borçları %80’nin üzerinde artış sağladı. Bu durum firmaları borçtan kurtulmaya yönelik tedbirler almaya itecek. Eğer küçük bir işletmeyse işçi çıkarmalar, özlük haklarında daralma vb. yöntemler kullanabilirler. Büyük firmalar ise 24 haziran seçimlerine kadar dayanabilirler.

Dolar’ın Yükselmesi Vatandaşı Nasıl Etkiler?

Dolar’ın yükselmesi ithal alınan elektronik cihazlar vb. ürünlerde direk %80’e yakın bir artış sağlamış oldu ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ayıracak bütçeleri de yükseldi.

Doların Yükselmesi Nasıl Önlenir?

Öncelikle merkez bankasının döviz rezervlerini eritmesi gerekiyor, ki bu durum şu anlama gelir; Biz Türk Lirasına Güveniyoruz!

Vatandaş’a düşen sorumluluk tarafında ise dolar cinsinden birikimi bulunanların dolarları satarak tl’ye olan alımı artırması.

Doların Yükselmesini Engellemek İçin Siyasi Çözüm Ne Olabilir?

Bu konuyla ilgili Melik Gökçek’in twitter hesabından bir açıklaması var.

Doların Yükselişi Nasıl Önlenir?

YORUM GÖNDER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız